XV Plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca Powiatu Brzozowskiego

Bogactwo sukcesów
Brzozowski pływak Brajan Wrona, reprezentujący barwy Sokoła Rzeszów, najpopularniejszym sportowcem powiatu brzozowskiego, zaś skoczek narciarski z Dydni Adam Ruda, obecnie uczeń Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku i zawodnik Zakucia Zagórz, najlepszym sportowcem naszego powiatu. To najważniejsze decyzje Czytelników Tygodnika Nowe Podkarpacie, patrona medialnego plebiscytu, głosujących sms-owo i na kuponach drukowanych w gazecie oraz kapituły konkursu. Wybór zwycięzców poszczególnych kategorii do łatwych nie należał, wszak sezon poprzedzający jubileuszowy plebiscyt, organizowany od piętnastu lat przez Starostwo Powiatowe w Brzozowie i Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Brzozowie, obfitował w sukcesy zarówno seniorskie, jak i w rywalizacji młodzieżowców.

Autorem najbardziej spektakularnego osiągnięcia był Adam Ruda, który podczas mistrzostw Polski w Wiśle zdobył tytuł wicemistrzowski, ustępując jedynie Piotrowi Żyle. – Tak wysoka lokata była dla mnie wielkim zaskoczeniem. Co prawda forma szła w górę, czułem się coraz lepiej, ale silna konkurencja nakazywała ostrożność przy ocenie szans. Liczyłem, że załapię się do pierwszej dziesiątki i te prognozy potwierdzała pierwsza seria, po której plasowałem się dokładnie na dziesiątym miejscu. Przełomem był drugi skok. Wyszedł jak trzeba i ostatecznie awansowałem aż na drugą pozycję – powiedział Adam Ruda.

Skoczek mógł pójść za ciosem, bo trener Łukasz Kruczek powołał go na zawody pucharu świata w Wiśle. Tym razem jednak nie powiodło się i Adam nie zakwalifikował się do konkursu. – Czuję niedosyt. Przez jakiś czas utrzymywałem formę z mistrzostw Polski, ale z czasem niestety zacząłem ją tracić. Liczyłem, że w pucharze o coś powalczę, nic z tego nie wyszło – podkreślił najlepszy sportowiec powiatu brzozowskiego za rok 2014. Nasz rodak z Dydni dzierży letni rekord Wielkiej Krokwi w Zakopanem (139,5 m.) wspólnie z Adamem Małyszem. Imiennicy porównywani są również wzrostowo, zatem brakuje jeszcze sukcesów nawiązujących do klasy mistrza. – Muszę trenować, skupiać się na solidnych przygotowaniach do poszczególnych konkursów, to może i przyjdą kolejne sukcesy. Przynajmniej częściowo zbliżone do Małysza, bo do wszystkich nie nawiążę, nie ma takiej możliwości – dodał Adam Ruda. Przyszły sezon będzie jego ostatnim w kategorii juniorów, a cel skoczka, to kwalifikacja do kadry Polski B.

Brajan Wrona wybrany został jednym z najmłodszych najpopularniejszych sportowców powiatu brzozowskiego w całej piętnastoletniej historii plebiscytu. Tytuł ten otrzymał w dniu swoich 12 urodzin. – Traktuję to jako wspaniały, urodzinowy prezent. Pływać zacząłem sześć lat temu, polubiłem bardzo tę dyscyplinę sportu i z czasem na różnych zawodach zajmowałem coraz wyższe lokaty. Jestem między innymi dwukrotnym mistrzem Podkarpacia, ale przede wszystkim rywalizacja na basenie dostarcza mi dużo radości – zaznaczył zwycięzca plebiscytu.

W gronie nagrodzonych nie zabrakło przedstawicieli najpopularniejszej dyscypliny sportu, czyli piłki nożnej. Dostrzeżono działalność brzozowskiej szkółki piłkarskiej, doceniono jej znaczenie dla rozwoju futbolu zarówno w Brzozowie, jak i całym powiecie brzozowskim. – Tylko się cieszyć, że jest tylu chętnych do trenowania piłki nożnej i tylu szkoleniowców podejmujących się pracy z najmłodszymi. Pozostaje czekać na efekty tej pracy, czyli na wyszkolonych zawodników, zdolnych do podniesienia piłki nożnej w naszym regionie, a może i na reprezentantów Polski – stwierdził Paweł Szałajko, założyciel szkółki i trener Orzełków Brzozów, Trener – Wychowawca 2014 roku. Obecnie w brzozowskiej szkółce zrzeszonych jest ponad 100 piłkarskich adeptów. Taką frekwencję zapewnia między innymi bardzo dobra współpraca prowadzących zajęcia w szkółce z rodzicami młodych piłkarzy. – Rodzice poświęcają swój czas, angażują się w funkcjonowanie szkółki. Młodzież dojeżdża do nas z różnych miejscowości powiatu, więc nawet zapewnienie jej środków transportu ma duże znaczenie dla frekwencji. Działamy już osiem lat i udało nam się wyszkolić naprawdę solidnych zawodników, mam nadzieję w przyszłości reprezentujących kluby na różnych szczeblach rozgrywkowych. Coroczny nabór, to trzydzieści – czterdzieści osób, część z nich po jakimś czasie rezygnuje, ale zdecydowana większość systematycznie trenuje. Na bazie szkółki powstały Orzełki Brzozów, których zgłosiliśmy do rozgrywek Podkarpackiej Ligi Młodzików. Dzięki wsparciu sponsorów po raz pierwszy w historii Brzozowa uczestniczymy w zmaganiach ligowych, mierzymy siły z najlepszymi drużynami Podkarpacia. Z uzyskiwanych dotychczas wyników jestem zadowolony. Młodzicy starsi zajęli miejsce w środku tabeli i będą wiosną walczyć o miejsca 7-12, w młodzikach młodszych była większa rotacja w składzie i zagramy o miejsca 12-18. Grupy młodsze z powodzeniem rywalizują w różnych turniejach, co potwierdza, że treningi przynoszą konkretne efekty – cieszył się Paweł Szałajko.

Gościem uroczystej gali rozstrzygającej XV Plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca Powiatu Brzozowskiego był Rafał Wilk, były żużlowiec Stali Rzeszów i KSŻ Krosno, który po wypadku na krośnieńskim torze zmienił dyscyplinę sportu i należy obecnie do czołowych kolarzy na rowerze z napędem ręcznym. Potwierdzeniem prezentowanej klasy są dwa złote medale zdobyte podczas paraolimpiady w Londynie w 2012 roku. – Sport jest ważną dziedziną życia, rozwijającą młodych ludzi, kształtującą ich osobowość, dlatego z wielką radością patrzyłem na młodych, perspektywicznych laureatów plebiscytu. Nasi obecni olimpijczycy kiedyś zakończą kariery, więc potrzebni będą następcy. Kto wie, może właśnie widzieliśmy ich dzisiaj wśród poznanych sportowców. Do osiągania sukcesów nie wystarczy sam talent. Zacięcie do danej dyscypliny to dopiero początek drogi. Zdobywanie medali na najważniejszych zawodach musi być poparte ciężką pracę i zaangażowaniem. Znam to z autopsji. Olimpijskie medale, to efekt naprawdę dużego wysiłku. Rocznie przejeżdżam na rowerze tysiące kilometrów. Ale bez determinacji nie ma radości ze zwycięstw. Trzeba też pamiętać o konsekwencji. Nie wolno się zniechęcać, załamywać. Nawet notując niepowodzenia. Trzeba walczyć, robić swoje. Nauczyć się z pokorą przyjmować porażki. W końcu los się odwróci, stanie się dla nas łaskawszy. Jeden z lekarzy powiedział mi kiedyś, że nie będę już uprawiał sportu, ale na szczęście pomylił się i mogę oddawać się nadal swojej pasji. Bo sport jest jeden, nieważne czy dla zdrowych, czy dla niepełnosprawnych. W obydwu przypadkach pozwala spełniać marzenia, wywołuje pozytywne emocje. Stajemy na starcie, podejmujemy wyzwanie i próbujemy wygrać. I właśnie jak najwięcej zwycięstw życzę wszystkim laureatom plebiscytu– podsumował Rafał Wilk.

Nagrody wręczali: Zygmunt Błaż – Starosta Brzozowski, Janusz Draguła – Wicestarosta Brzozowski, Henryk Kozik – Przewodniczący Rady Powiatu w Brzozowie, Urszula Brzuszek – Wójt Gminy Jasienica Rosielna, Stanisław Jakiel – Wójt Gminy Haczów, Beata Czerkies – Kierownik Referatu Organizacyjnego i Kadr w Urzędzie Gminy Dydnia, Bronisław Przyczynek – Przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Brzozowie, Bolesław Kostur – Wiceprzewodniczący PZ LZS w Brzozowie, Adam Śnieżek – Wiceprzewodniczący PZ LZS w Brzozowie, Stanisław Chrobak – Skarbnik PZ LZS w Brzozowie, Zofia Czech – PZ LZS w Brzozowie, przedstawiciele klubów sportowych. Galę prowadził Henryk Dąbrowiecki, zaś oprawę artystyczną zapewnił Zespół Muzyczny z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzozowie i Zespół Tańca Estradowego GEST z Grabownicy.

Wyniki plebiscytu (głosowanie Czytelników Tygodnika Nowe Podkarpacie): 

1. Brajan Wrona (Sokół Rzeszów, pływanie) - 5716 punktów (805 z kuponów + 4911 z sms-ów)
2. Adam Ruda (ZTS Zakucie Zagórz, skoki narciarskie) - 3358 (2440 + 918)
3. Wiktoria Toczek (ŁKS Sagit Humniska, łucznictwo) - 3221 (714 + 2507)
4. Jakub Gromek (LKS Turze Pole, tenis stołowy) - 2595 (1707 + 888)
5. Patrycja Piotrowska (ŁKS Sagit Humniska, łucznictwo) - 2230 (200 + 2030)
6. Remigiusz Florek (UKS SP nr 1 Brzozów, szachy) - 2163 (209 + 1954)
7. Mateusz Bieleń (Fil-Bike Rzeszów, kolarstwo przełajowe MTB) - 2049 (545 + 1504)
8. Maja Mazurek (UKS SP nr 1 Brzozów, szachy) - 2002 (382 + 1620)
9. Anna Krzysztyńska (KKSz Urania Krosno, szachy) - 1867 (172 + 1695)
10. Damian Baran (FKS Stal Mielec, piłka nożna) - 1728 (271 + 1457)
11. Michał Boczar (LKS Haczów, piłka nożna) - 1658 (270 + 1388)
12. Kamila Drożdżal (SP nr 2 Izdebki, lekkoatletyka) - 1626 (92 + 1534)
13. Łukasz Szuba i Marcin Szuba (Brzozowski Klub Sportowy Ju-Jitsu, ju-jitsu) - 1569 (438 + 1131)
14. Michał Rogoz (GLKS Błękitni Jasienica Rosielna, piłka nożna) - 1457 (299 + 1158)
15. Norbert Huber (AKS Resovia, siatkówka) - 1413 (176 + 1237)
16. Weronika Bartman (Brzozowski Klub Kyokushin Karate, karate) - 1409 (159 + 1250)
17. Zuzanna Mazur i Sebastian Kaznowski (Brzozowski Klub Sportowy Ju-Jitsu, ju-jitsu) - 1374 (256 + 1118)
18. Grzegorz Bartman (Brzozowski Klub Kyokushin Karate, karate) - 1342 (212 + 1130)
19. Emilia Wojtas (UKS SP nr 1 Brzozów, szachy) - 1337 (285 + 1052)
20. Krzysztof Bieda (LKS Iskra Przysietnica, piłka nożna) - 1119 (199 + 920)
21. Arkadiusz Smoleń (LKS Brzozovia MOSiR Brzozów, piłka nożna) - 977 (234 + 743).

Tytuły przyznane w poszczególnych kategoriach przez Kapitułę Plebiscytu: Najlepszy Sportowiec Powiatu Brzozowskiego za rok 2014: 1. Adam Ruda (skoki narciarskie, wicemistrz Polski), 2. Norbert Huber (siatkówka, wychowanek Brzozovii, obecnie uczeń SMS w Spale, reprezentant Polski kadetów), 3. Wiktoria Toczek (łucznictwo, ŁKS Sagit Humniska, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski); Talent Roku 2014: 1. Kamila Drożdżal (lekkoatletyka, SP nr 2 Izdebki) i Grzegorz Bartman (karate, Brzozowski Klub Kyokushin Karate); Trener Roku 2014: Bronisław Niżnik (piłka nożna, LKS Haczów); Odkrycie Roku 2014: Mateusz Bieleń (kolarstwo przełajowe MTB, Fil-Bike Rzeszów); Trener Wychowawca 2014: Bogusław Korfanty (SP w Humniskach) i Paweł Szałajko (piłka nożna, Orzełki Brzozów); Drużyna Roku 2014: LKS Haczów (piłka nożna); Zasłużony Trener Wychowawca 2014: Maria Tesznar (piłka ręczna, była zawodniczka Górnika Grabownica) i Adam Bieleń (lekkoatletyka, były zawodnik Resovii); Zespół Młodzieżowy 2014: Iskra Przysietnica (piłka nożna, juniorzy) i duet Zuzanna Mazur – Sebastian Kaznowski (Ju-Jitsu, Brzozowski Klub Sportowy); Zasłużony Sportowiec: Wojciech Gruszka (piłka nożna, były piłkarz Stali Sanok, Brzozovii).